Společenská významnost

Spousta z Vás nám psala dotazy ohledně společenské významnosti. Pokusím se Vám tímto příspěvkem ujasnit, jak to tedy je.
Existují tři základní principy:

  1. Žena je významnější než muž.
  2. Starší je významnější než mladší.
  3. Nadřízený je významnější než jeho podřízený.

Jak to ale bude, střetnou-li se tyto principy? Je významnější mladá žena nebo starší muž?

Na pracovišti to je jasné, přednost dáváme šéfovi. Nejsme-li na pracovišti, věk i funkce jsou relevantní. Funkce je nejméně významná ze všech tří principů. Řídíme se tedy hlavně ženským principem.

Ženský princip je neměnný a na první pohled jednoznačný. Při určování společenské významnosti musíme zapojit i zdravý rozum. Představujeme-li naši dvacetiletou přítelkyni značně staršímu a zasloužilému pánovi, budeme považovat právě jeho za významnějšího. Vždy to však záleží na citlivém uvážení toho, kdo dané osoby představuje.

Může se ale stát, že pán bude i tak mladou dívku považovat za významnější, a proto bude čekat, než mu nabídne ruku ona. V těchto případech je potřeba reagovat rychle. Ruku jednoduše nabídne dívka, aby zabránila vzniku trapné situace. Může nastat i situace, kdy nelze rychle určit, kdo je společensky významnější (například dvě ženy ve stejném věku apod.). Nebudeme tedy zjišťovat, kdo je starší a jednoduše se představíme, přestože porušíme pravidlo. 

Etiketa není jen o mechanickém používání pravidel. Etiketa je závislá na situacích a vztazích mezi lidmi, proto je někdy potřeba některá pravidla porušit, abychom určitou situaci elegantně vyřešili.

Tyto znalosti využijeme i při nabídce tykání. To nabízí vždy ten společensky významnější.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík