|Konfekce, Made to Measure, Bespoke|

V tomto článku se podíváme na tři způsoby výroby obleků, respektive i dámských kostýmků. Dozvíte se, jak se od sebe jednotlivé způsoby liší a v čem spočívají jejich výhody.

Konfekce

S konfekčními oděvy se setkáváme v oděvních řetězcích. Jedná se o velkovýrobu, která je šita pouze v limitovaných velikostech. To je důvod, proč ne všem konfekční obleky dobře sedí. U konfekce nemáme moc na výběr mezi materiálem, barvou, střihem atp. Jednoduše můžeme koupit pouze to, co před sebou vidíme.

✅Výhodou konfekčního obleku je fakt, že ho seženeme téměř všude, je cenově dostupný a můžeme si ho ihned koupit.
❌Nevýhodou je omezený výběr velikostí, materiálů, střihů a případná investice do úpravy obleku u krejčího.

Made to Measure

Jak sám název říká, jedná se o výrobu oděvů na míru. V praxi to znamená, že máme kontrolu nejen nad rozměry, které nám krejčí při schůzce vezme, ale i nad materiálem, ze kterého nám oblek / kostýmek ušijí, barvami, vzory, vzhledem klop, fazóny, rozparky atp. Jednoduše si můžeme nakonfigurovat oblek podle našich představ. Made to Measure je však omezeno ve výchozím vzoru (patternu). Jinými slovy celkový střih obleku nemůžeme ovlivnit. Ten je předem daný krejčím, který tuto službu nabízí. Na schůzce proto zkoušíme obleky z velikostních řad a poté se na nich provádí úpravy dle našich požadavků. U některých krejčích můžeme být omezeni i v dalších prvcích, které bychom například na obleku / kostýmku chtěli.

✅Výhodou je volnost ve výběru a možnost konfigurace oděvu podle našich představ. Oblek / kostýmek je ušit podle našich rozměrů, což zaručuje, že nám daný oděv bude mnohem lepe sedět a budeme v něm vypadat perfektně. Po obdržení oděvu navíc získáváme i službu v podobě oprav (utržený knoflík atd.). Někdo tuto službu nabízí například na několik let.
❌Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, omezenost volby vzorového střihu a doba dodání. Každý krejčí může mít tuto dobu odlišnou, ale počítat bychom měli se čtyřmi až osmi týdny. Navíc po dodání oděv ještě zkoušíme pro případné úpravy, což může trvat další jeden až dva týdny.

Bespoke

Jedná se o nejvyšší level výroby oděvů. U Bespoke můžeme ovlivnit každý jeden detail. Záleží jen na naší fantazii a schopnostech krejčího, jak bude finální produkt vypadat. Krejčí navrhuje střih exkluzivně na naší postavu, což znamená, že je oděv jedinečný a nikomu jinému nepadne tak dobře, jako nám.

✅Výhodou je kontrola nad celým návrhem oděvu. Můžeme rozhodnout o každém detailu. Opět je pak součástí služba pro případné opravy nebo úpravy na základě zkušeností (někde nás něco tlačí atp.).
❌Nevýhodou je pak pořizovací cena, která je, vzhledem k časové náročnosti a individuálnímu přístupu, nejvyšší ze všech zmíněných způsobů. Doba výroby může být osm až dvanáct týdnů, při kterých navíc pravidelně chodíme na zkoušky, aby vše perfektně sedělo.

Na fotografiích vidíte italský konfekční oblek (Hexis Milano) před a po úpravě krejčím Jiřím Dobiášem. Pokud se rozhodnete pro konfekční oblek / kostýmek, který si poté necháte upravit, mějte na paměti, že ne každý oblek / kostýmek lze upravit jednoduše a záleží především na zkušenostech krejčího, aby vám oděv po finální úpravě dobře seděl.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík